Glikolio rūgštis - jos nauda ir poveikis odai

Rugilė Uždavinytė
2023-03-13
5 minutės
Instagram iconFacebook iconLinkedin icon

Kokia glikolio rūgšties nauda?

Glikolio rūgštis yra viena iš alfa hidroksi (AHA) rūgščių, kurios plačiai naudojamos veido jauninimo ir odos kokybės gerinimo procedūrose. AHA rūgštys padeda pašalinti negyvas ląsteles, sudrėkinti odą bei skatina atsinaujinimo procesus.

Nors visos AHA rūgštys turi gana panašų poveikį, glikolio rūgštis yra bene plačiausiai naudojama, kadangi ji tinkama visų rūšių veido ir kūno odai, ir turi mažiausią molekulinę strūktūrą, o tai jai suteikia galimybę turėti didesnį poveikį. Glikolio rūgštis įprastai turi šitokį poveikį:

  • Skatina odos regeneraciją.
  • Drėkina odą.
  • Mažina randelius, spuogelius ir pažeidimus.
  • Pašalina negyvas ląsteles.
  • Gerina odos strukūrą.

Glikolio rūgštis ir jos poveikis odai

Glikolio rūgštis drėkina ir minkština, o ilgalaikio naudojimo atveju ji gali bendrai pagražinti odą, kadangi ji mažina ir naikina nedidelius randelius ir kitus pažeidimus. Poveikio stiprumas ir konkretūs pasikeitimai, tiesa, priklausys nuo rūgšties naudojimo būdo ir kitų odos priežiūros faktorių.

Dažniausiai taikoma procedūra, kurioje naudojama glikolio rūgštis yra pilingas. Jos metu glikolio rūgštimi trumpam laiko tarpui padengiamas odos plotas, kuriam prabėgus ji yra nuvaloma specialiomis priemonėmis ar vandeniu. Taikant šį metodą glikolio rūgštis giliai drėkina odą, išvalo poras bei skatina kolageno ir elastino gamybą. Šie du baltymai padaro odą elastingesne ir skaistesne, todėl ji atrodo jaunesnė.

Glikolio rūgštis gali būti naudojama ir daugeliu kitų būdu bei procedūrų. Neretai, norint išgauti dar ryškesnį poveikį, glikolio rūgštis gali būti naudojama su tokiomis medžiagomis kaip retinolis.

Veido odos valymas glikolio rūgštimi, taip pat, dažnai padeda susitvarkyti su nedideliais spuogais ir neitin ryškiomis raukšlėmis, todėl ši medžiaga yra gana universali. Prie šios medžiagos naudos prisideda ir jos naudojimo saugumas - pašaliniai poveikiai pasitaiko gana retai.

Tiesa, kaip ir visos aktyviosios medžiagos, glikolio rūgštis vis tiek gali sukelti nepageidaujamą poveikį. Laimei, dažniausiai pasitaikantis poveikis yra trumpalaikis padidėjęs jautrumas ultravioletinei spinduliuotei. Šis poveikis pasitaiko tik naudojant šią rūgštį retai ir sporadiškai, tačiau naudojant pastoviu grafiku, glikolis, priešingai, teigiamai paveikia atsparumą ultravioletinei spinduliuotei.

Visgi, svarbiausia pažymėti, jog net ir tinkamai naudojant glikolio rūgštį, išlieka maža infekcijos ir hiperpigmentacijos galimybė. Šis šalutinis poveikis odai nutinka itin retai, o, jei procedūra yra atliekama profesionalo, tikimybė dar labiau sumažėja. Net ir pasitaikius šiam šalutiniam poveikiui, jis dažniausiai nėra stiprus, todėl nesukelia didelių nepatogumų.

Kaip naudotis glikolio rūgštimi?

Glikolio rūgšties naudą geriausiai galima išgauti naudojantis profesionalo paslaugomis. Meistras galės įvertinti konkrečią jūsų situaciją ir sudaryti pastovų lankymosi grafiką. Dažniausiai, glikolio rūgštis naudojama nuo 3 iki 10 procedūrų, jei norima ryškiausiai pastebimo efekto. Apsilankymų kiekį nulems norimas poveikis odai, jūsų amžius, esami pažeidimai bei daugybė kitų faktorių.

Dažniausiai kiekvieną apsilankymą skiria 10 dienų tarpas. Naudojant glikolio rūgštį dažniau nei kartą per savaitę gerokai padidėja neigiamų šalutinių efektų, tokių kaip pigmentinių dėmių ar sudirginimo tikimybė.

Lietuvoje galite rasti stipriai besiskiriančios glikolio rūgšties koncentracijos priemonių. Pastaroji skiriasi ne tik dėl pritaikomumo pagal jautrumą, bet ir dėl to, kad odą reikia prie šios medžiagos pripratinti. Dažniausiai procedūros prasideda su silpnesnės koncentracijos glikolio rūgštimi, o ties grafiko pabaiga pereinama prie aukštesnės koncentracijos.

Glikolio rūgštis veikia kelis odos sluoksnius vienu metu, o tai daroma pažeidžiant barjerus tarp jų. Šis pažeidimas yra saugus, tačiau, neišvengiamai, sukeliamas trumpalaikis poveikis odai, kuris ją padaro jautresne ir plonesne. Dėl šios priežasties odos sluoksnius lengviau paveiks ultravioletinė spinduliuotė, todėl reiktų vengti deginimosi ir soliarumų, kitaip padidės pigmentinių dėmių susidarymo tikimybė.

Dėl padidėjusio jautrumo taip pat reikėtų vengti dekoratyvinės kosmetikos bent kelias dienas. Jei praleisti ilgesnį laiko tarpą tiesioginėje saulės spinduliuotėje yra neišvengiama, rekomenduojama naudoti stipresnius nei įprastai SPF kremus. 

Padidėjęs jautrumas, tiesa, bus mažesnė problema jei glikolio rūgštis naudojama bet kuriuo metų laiku išskyrus vasarą (jei procedūra atliekama Lietuvoje). Galiausiai, reikėtų sekti visomis specialisto rekomendacijomis, kadangi dažnai bus siūlomos papildomos priemonės, kurios leis išvengti pašalinio poveikio.

Ar galima naudotis glikolio rūgštimi pačiam?

Nors pats glikolio rūgšties naudojimo procesas nėra sudėtingas, o medžiaga nėra brangi, visgi sau atlikti procedūras, neturint patirties ir išsilavinimo, nerekomenduojama. Jos naudojimui turi būti sudarytas tinkamas grafikas, atrinkta gera koncentracija bei procedūros tipas. 

Glikolio rūgštis nėra įprasta kosmetika - netinkamai naudojama ji gali pakenkti sveikatai ir grožiui. Profesionalai šias rizikas sumažina bei geriausiai pritaiko procedūras visiems rūgšties privalumams išnaudoti.

Visgi, jei nuspręsite pamėginti glikolio rūgšties procedūrą namie, reikia įsiminti keletą svarbių dalykų. Pirmiausia, nors Lietuvoje galima nusipirkti 20% ir aukštesnės koncentracijos, tokio stiprumo rūgštį turėtų naudoti tik profesionalai. Neturint tam tinkamo išsilavinimo, rekomenduojama naudoti 20% ir žemesnės koncentracijos rūgštį.

Norint apsisaugoti nuo pašalinio poveikio, geriausia būtų naudoti ne rūgštį, o tonikus ar kitas mažos koncentracijos priemones, kurios turi papildomų medžiagų, padėsiančių sumažinti riziką. Jei naudojama gryna rūgštis, ją reikia skiesti vandeniu ir atidžiai sekti nurodytomis instrukcijomis.

Prieš naudodami bet kokio stiprumo glikolio rūgštį pasitarkite su kosmetologu. Ši medžiaga yra itin stipri ir net jos tonikai gali turėti neigiamą pašalinį poveikį jei yra naudojami netinkamai.

Taigi, nors glikolio rūgštis yra viena veiksmingiausių medžiagų veido atjauninimui, drėkinimui ir regeneracijai, procedūras turėtų atlikti profesionalas. Tik tokiu atveju galėsite gauti visas rūgšties naudas ir sumažinti bet kokias rizikas iki minimumo.

Panašūs įrašai

Psichologė Ieva Molienė: kaip meistrui palaikyti sveiką vidinę savijautą

Šiame Watalook Podcast epizode kalbamės su klinikine psichologe Ieva Moliene apie tai, kaip išmokti suprasti klientų norus ir poreikius.

SKAITYTI
Watalook bendraįkūrėjas Klaudijus Ambrožas apie grožio industriją ir Watalook misiją

Šiame Watalook Podcast epizode į studiją pasikvietėme Watalook bendraįkūrėją ir generalinį direktorių - Klaudijų Ambrožą.

SKAITYTI
Pokalbis su plastikos chirurge Gabriele Latakaite - Čiulade: kada išties reikalingos plastinės operacijos

Šiame Watalook Podcast epizode kalbamės su žinoma plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja - Gabriele Latakaite - Čiulade.

SKAITYTI
Anželika Wojc - mylimiausia įžymybių ir nuotakų šukuosenų virtuozė

Šiame epizode kalbamės su didžiausias Lietuvos įžymybes bei nuotakas puošiančia ir šukuojančia - šukuosenų meistre Anželika Wojc.

SKAITYTI
Kas padėjo Justinai Gafaro prisikviesti (ir išlaikyti) sėkmę į savo grožio verslą

Šiame epizode kalbamės su ilgametę patirtį turinčia makiažo meistre ir grožio salono "GAFARO grožio namai" savininke - Justina Gafaro.

SKAITYTI
Blizgučių meistrė Dovilė Tiriūtė: apie iššūkius ir nušvitimus versle ir gyvenime

Šiame epizode kalbamės su makiažo meistre, o dabar geriau žinoma kaip nuomonės formuotoja ir Glitter Poetry įkūrėja - Dovile Tiriūte.

SKAITYTI
Renata Navickė: apie grožio verslą ir tai, ko klientas išties laukia tavo grožio kėdėje

Apie grožio verslo subtilybes, užskulisius bei iššūkius valdant grožio saloną - su Watalook Podcast pašnekove Renata Navicke.

SKAITYTI
Kas slypi už mados? Miglė Kazėnaitė apie mados tendencijas ir įvaizdžio subtilybes

Antrąjame Watalook Podcast epizode išgirsk apie mados antropologiją bei tendencijas iš Lietuvos įžimybių stilistės Miglės Kazėnaitės.

SKAITYTI
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Tapk Watalook Bendruomenės Nariu